Keyjutsu – Superschopnosti priamo vo vašich prstoch

mali ste pri práci s počítačom niekedy pocit, že sa určité úkony až príliš často opakujú? Alebo sú veľmi nepohodlné? Ruší Vás pri práci neustála potreba niečo prepínať, otvárať, zatvárať a robiť množstvo iných vecí pre dosiahnutie jednoduchého cieľa?
Nie ste sami. Pri nevidiacich sú tieto problémy ešte k tomu vystupňované tým, že je naša práca s Windowsom lineárna namiesto priestorovej. To znamená, že ak chceme vybaviť niečo v inom programe, ako práve používame, musíme sa doň prepnúť aj keby bol zrovna už otvorený, namiesto usporiadania dvoch programov vedľa seba alebo priameho kliknutia na ikonku, ako to môžu urobiť vidiaci.
človek tak popri práci strávi významný čas iba klikaním cez priečinky, prehadzovaním a hľadaním iných okien, hrabaním sa v kontextových a iných menu, a ďalšími zbytočnosťami, ktoré ho nie len že zdržujú, ale tiež odvádzajú pozornosť od skutočne dôležitých vecí.
Dokonca aj so znalosťou programovania, ktorá dokáže rôzne úlohy vykonať rýchlosťou blesku a bez väčších problémov vyvstáva otázka, ako jednoducho, efektívne a rýchlo počítaču vysvetliť, čo od neho v konkrétnej situácii chceme?
A presne tieto dva problémy rieši Keyjutsu.

Problémy klávesových skratiek

Klávesové skratky existujú v počítačoch už od nepamäti. Vo svojej základnej forme však vždy trpeli jednoduchým problémom. ktorou že to klávesou sa počas štartu systému spúšťa bios? F2? F8? F10? Aj F12 niečo robilo...
Prirodzenou reakciou preto bolo voliť skratky tak, aby niečo pripomínalo funkciu, ktorú nesú. Pre spustenie Nvda mnohí dôverne poznajú kombináciu ctrl + alt + N, ctrl + alt + J zas obľubujú používatelia čítacieho programu Jaws. Toto riešenie funguje, ale len veľmi obmedzene. Písmen je málo, a tak začnú dobré kombinácie rýchlo dochádzať.
Nie je to riešenie pre stovky úkonov, ktorými si možno uľahčiť život, skratiek bude vždy alebo nedostatok, alebo budú prakticky nezapamätateľné.
Keyjutsu preto prichádza s lepším spôsobom.

Sila klávesových sekvencií

Namiesto klávesových skratiek, Keyjutsu využíva klávesové sekvencie. Tie sa v tomto prípade skladajú z úvodnej skratky ctrl + K, a série písmen, vyvolávajúcich nejakú akciu.
Prečo je to dobré? Povedzme, že chceme mať skratku pre vytvorenie textového súboru v prieskumníkovi. Intuitívne by sme mohli použiť ctrl + N, ako nový. Lenže neskôr budeme chcieť vytvoriť Wordovský dokument, a ctrl + N tak už nebude stačiť. Môžeme Namiesto toho použiť skratky ctrl + T a ctrl + W. Problém je v tom, že nielen, že je ctrl + W už obsadená, no ak by sme chceli napríklad mať skratku pre časovač, ctrl + T ako timer by neprichádzalo do úvahy.
To však nie je prípad klávesových sekvencií. Pomocou nich môžeme jednotlivé úkony zaraďovať do kategórií, ktoré ich od seba jasne odlíšia.
Napríklad vytvorenie nového wordovského a textového dokumentu majú spoločný fakt, že vytvárajú niečo nové. Preto ich môžeme zaradiť pod písmeno N. Po stlačení ctrl + K tak napíšeme NT, zatiaľ čo ak by sme chceli spustiť časovač, napíšeme len T. Ak by sme chceli pri časovači viac funkcií, ako spustenie, pozastavenie, obnovenie, zastavenie, môžme T učiniť kategóriou, a vytvoriť sekvencie TS pre spustenie, TP pre zapauzovanie, TO pre oznámenie aktuálnej hodnoty a podobne. Všetko bez vymýšľania nových a nových kombinácií funkčných klávesov, a v ľahko zapamätateľnej forme.
Keby sme neskôr chceli klávesovú sekvenciu pre otvorenie Twittera, môžeme stále použiť písmeno t, ale v sekvencii s W, ako weby (WT). Pod W by mohli prísť tiež y ako youtube, F ako Facebook alebo G ako Google.
Keby sme neskôr potrebovali nejaké zásadné využitie pre N alebo T na začiatku sekvencií, mohli by sme využiť fakt, že časovač aj vytvorenie súboru sú funkcie, a oboje zaradiť pod F.
týmto spôsobom postupne vznikne celý strom úkonov, ktorého každá sekvencia vyjadruje podstatu danej akcie, od najvšeobecnejších charakteristýk až po tie najšpecifickejšie. To robí sekvencie ľahko zapamätateľnými, lebo budú mať spoločnú kostru stromu. Často používané sa človeku zautomatizujú, menej používané sa dajú vždy odvodiť. A čo je najlepšie, týmto spôsobom možno pokryť stovky akcií, bez jedinej kolízie s inými sekvenciami alebo programamy.

Keyjutsu a Autohotkey

Systém klávesových sekvencií nie je všetko pre účinnú automatizáciu, potrebný je tiež jazyk, ktorý umožní ľahko zadať, čo sa má pri ktorej funkcii vykonať. Tým je v tomto prípade Autohotkey, ktorý je známy svojou jednoduchosťou a flexibilitou, rovnako ako prívetivosťou pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s programovaním.
Bol taktiež vyvinutý za účelom automatizácie, avšak nemá priamu podporu pre klávesové sekvencie, len klasické klávesové skratky. Sekvencie pritom možno dosiahnuť, robí to však kód podstatne neprehľadnejším a ťažšie upraviteľným. Keyjutsu preto využíva svoj vlastný spôsob písania skriptov priamo určený pre klávesové sekvencie. Napokon ináč neprehľadnú časť dogeneruje, a vytvorí výsledný autohotkey skript, ktorý možno spustiť.
Kvôli tomu je pred použitím nutná inštalácia Autohotkey z jeho oficiálnej stránky.
Ďalšou príjemnou vlastnosťou AHK je, že si celkom dobre rozumie s čítačmi obrazoviek, vďaka čomu vie fungovať aj vo webovom prostredí.

Stiahnutie

Keyjutsu 1.2.1 s assemblerom, niekoľkými predpripravenými funkciami a dokumentáciou si v prenosnej verzii môžete stiahnuť tu.
V prípade ďalších vydaní na tejto stránke pribudnú tiež odkazy na jednotlivé komponenty osve, aby bola možná flexibilnejšia aktualizácia.
Pred použitím sa výrazne odporúča prečítanie dokumentácie, obsahuje veľa užitočných informácií k vývoju aj už existujúcim funkciám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *