Ride, editor pre nevidiacich programátorov

Nevidiaci programátori po celom svete zápasia s jedným problémom. Pokiaľ k tomu dodám ešte slovo Python, mnohí z vás už asi tušia, o čom je reč.

Nie je to len záležitosť Pythonu, no viacero programovacích jazykov používa pre rozlíšenie blokov kódu odsadzovanie, napríklad pomocou tabulátorov. Vidiaci si ho robili už predtým, kód bol pre nich tak prehľadnejší. Prečo sa teda babrať so zloženými zátvorkami, keď sa dá použiť niečo, čo programátori aj tak používajú?
To bola myšlienka týchto jazykov, a úspešne sa odzrkadlila do reality. Nie všetsi však z tohto prístupu majú radosť, nevidiaci obzvlášť nie.
Obzvlášť pri objektovo orientovanom programovaní sa stáva, že sa väčšinou ocitáte veľmi hlboko v programe, vnorením niekde v šiestom bloku kódu. Niet sa čo čudovať, jeden tabulátor si zoberie trieda, druhý vaša aktuálna metóda, a potom už len nejaký cyklus, v ňom dve podmienky, jedna vnorená v druhej a máte také odsadenie, že dovidenia. Stláčať 5, 6 či 7 krát tabulátor na každom novom riadku príde aspoň mne ako samovražda, a to ani nehovorím o prípadoch, kedy sa odsadenie zapisuje medzerami, tam obyčajne jeden tabulátor predstavujú štyri.

S vnáraním je však aj ďalší problém, nie len indentácia. Hlavne skúsenejší programátori mi dajú zapravdu, že čím zložitejší a dlhší kód píšete, tým sa stáva neprehľadnejším. O kóde, ktorý nie je váš už ani nehovoriac. Neraz sa stáva, že množstvo príkazov prakticky zahltí hlavnú kostru fungovania metódy, cyklu, či iného útvaru a programátor tak pre stromy nevidí les. Stráca potom zbytočne veľa času pokusmi zorientovať sa v kóde, ktoré môžu byť niekedy dosť problematické.
Práve tento problém vidiacim rieši odsadzovanie. Zrakom vedia potom odignorovať to, čo ich práve nezaujíma a zamerať sa na to, čo potrebujú. Keď vidia neodsadený kód našincov, nejeden ho označí za neprehľadný. Prečo teda nevyužiť rovnaký princíp akým pracujú oni aj pre nás, nevidiacich?
A práve na to je tu Ride.

Ako to funguje?

Ride je jednoduchý kódový editor s niekoľkými vychitávkami. Jeho hlavnou zbraňou je však schopnosť úplne programátora odrezať od odsadenia. Kým prezeráte kód pomocou neho, na žiadny znak tabulátora nenarazíte. Odsadenie je však naopak využité vo váš prospech. Ako?
Ride si dokáže na základe tabulátorov v kóde vypočítať, v ktorej úrovni programu sa práve nachádzate, a zobraziť vám len to, čo sa jej bezprostredne týka. Nič viac, nič menej. Pokiaľ ste vnorení v metóde, Ride vás nepustí mimo ňu, zobrazí vám jej podmienky, cykli a ďalšie útvary, no už vás nebude zaťažovať tým, čo je pod nimi. Nebudete teda musieť prechádzať cez blok kódu každej jednej podmienky, nebodaj cez bloky tých vnorených. Pokiaľ vás niektorý zaujíma, je tu magická skratka alt+šípka vpravo, ktorou dáte Ridu vedieť, že chcete vstúpiť do bloku kódu, na ktorého uvádzači sa práve nachádzate, a Ride vám vyhovie. Okolitá metóda zmizne, a vy budete vidieť už len ten jeden blok, ktorý bol predtým skrytý, no teraz ste sa doň vnorili. Keď ste prácu v ňom dokončili, skratka alt+šípka vľavo vás hodí najprv na začiatok bloku, a následne o úroveň vyššie, takže sa ocitnete opäť v metóde na mieste, kde ste predtým vstúpili do vnoreného bloku.

Môžete si celý kód predstaviť ako jeden veľký počítačový strom, v ktorom patrí všetko pod niečo - podmienka pod cyklus, cyklus pod metódu, metóda pod triedu a pod. A Ride vám dovoľuje s týmto prístupom aj upravovať, pokiaľ stlačíte enter na konci riadku s uvádzačom bloku kódu, napríklad podmienkou, a do tohto bloku nie ste vnorení, nový riadok sa spraví až pod týmto, na rovnakej úrovni odsadenia, takže môžete písať súvisle a vôbec sa nestarať o to, že preskakujete desiatky, možno stovky riadkov kódu. No a pokiaľ chcete nový blok vytvoriť, nie je nič jednoduchšie, jednoducho stlačíte shift+enter, a nový riadok sa vytvorí hneď pod tým aktuálnym, pričom ride už vie, že má zvíšiť úroveň odsadenia a tak aj urobí, pričom ste do nového bloku okamžite vnorení, takže sa naň môžete plne sústrediť a ani nepomyslieť na nejaké tabulátory. Kopírovanie, vystrihávanie, prilepovanie či mazanie celých blokov je samozrejmosťou. Programovanie v Pythone sa tak stáva veľmi príjemnou záležitosťou. Len si to vyskúšajte a posúďte samy.

Stiahnutie

Na záver mi už neostáva iné len spomenúť, že Ride samotný si môžete stiahnuť z tohto odkazu.

Upozornenie, program je napriek slovenskej stránke kompletne, vrátane dokumentácie a licenčných podmienok, v angličtine. S prekladom sa zatiaľ nepočíta. Táto okolnosť nijako nebráni jeho využívaniu na slovenských systémoch so slovenskými čítačmi obrazovky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *