Programovanie v BGT, aj pre lamy

Ahoj, tu Rasťo Kiss. Vždy som sa sťažoval, že v komunite nevidiacich je len veľmi slabá osveta o programovaní a technike v podobe kurzov, táborov, no i obyčajných návodov a tutoriálov. Za svojím tvrdením si stojím, v súčastnosti je to fakt oničom. Ja som mal však vždy tendenciu veci meniť, nie len ich kritizovať, a preto, pokiaľ máte o to záujem, sa vás pokúsim v niekoľkých desiatkach lekcii naučiť všetky základy programovacieho jazyka BGT, ktoré správny programátor pre svoju prácu potrebuje.

Pre koho je tento kurz dobrý?

Pre špičkových matematikov, technikov či iných géniov? Ani jedno. Teda, môžu si samozrejme tutoriál prečítať a BGT sa naučiť, no nie je určený primárne im. Programovanie v jazyku BGT zvládne aj úplný začiatočník. Že ste mali na vysvedšení trojku z matiky? To vôbec nevadí, ako som už písal, programovanie nie je len záležitosť matematikov, je to pre všetkých. Rovnako ako hocikto dokáže nainštruovať človeka, čo má robiť, tak hocikto dokáže dať príkazy stroju, len musí poznať jeho reč, a tú sa vás pokúsim v niekoľkých lekciách naučiť.

Na čo sa BGT hodí?

BGT je jazyk určený primárne pre vývoj audiohier. Pokiaľ sa teda radi hráte, je tento kurz i jazyk práve pre vás. Sám budem na hrách demonštrovať niektoré základné princípy programovania, je to až prekvapivo výstižné a účinné. BGT však využijete aj pri bežnej práci pre vývoj rôznych utilít, ako rozšírenú kalkulačku či nejaký pripomienkovač. Na toto ale už BGT nie je tak úplne stavané, preto časom narazíte na limity. Nemusíte však zúfať, z jedného dobrého dôvodu.

Počul som, že BGT je slabý programovací jazyk, čo je na tom pravdy?

Nič aj všetko, podľa toho, ako sa na to pozeráte. Pokiaľ chcete vyvíjať audiohry, BGT vám na 90% titulov bude bohato stačiť. Je rýchli, svižný, ušetrí vám zháňanie knižníc a programovanie wrapperov už predpripravenými metódami na všetko, čo pri vývoji hier budete potrebovať. A pokiaľ vám aj predpripravený arzenál funkcii nestačí, stále je tu dobrý dôvod, prečo sa učiť BGT. Jeho syntax je totiž založená na programovacom jazyku C++, ktorý je jedným z najrozšírenejších a najrýchlejších programovacích jazykov súčasnosti, čiže sa kedykoľvek nie je problém odraziť do tohto prostredia a ďalej sa rozvinúť do oblasti, ktorá vám pri BGT chýbala, zmenu si zo syntaktického hľadiska temer nevšimnete. Takže mojím odporúčaním je, že pokiaľ ste ešte do tajov programovania nikdy nenačrely, je dobrý nápad začať práve s BGT, v zjednodušenej forme vás naučí všetkým potrebným princípom, ktoré potom už bez problémov aplikujete v ktoromkoľvek inom programovacom jazyku.

Ako budeme fungovať?

Rozhodli ste sa dať tomu šancu? Výborne, to ma teší. Objasním vám teda, akým spôsobom budeme vlastne fungovať. Základná časť by mala mať niečo okolo 25 lekcii, ktoré vás prevedú základmi, vrátane objektovo orientovaného programovania oop. Prvých desať lekcii, nakoľko sú pomerne nudné, lebo vysvetľujú nutnú teóriu bude vychádzať tempom jedna za týždeň. Po zvládnutí týchto 10 lekcii už nadobudnete akú takú programátorskú zručnosť a vaše možnosti sa pomerne slušne rozšíria. Preto aj ďalšie lekcie budú o niečo náročnejšie, nie logicky no časovo, prejsť ich vám bude trvať dlhšie, než tých predchádzajúcich 10, preto budú aj vychádzať v pomalšom tempe, zhruba jedna za dva týždne. No a napokon, skoro každá lekcia obsahuje aj domácu úlohu, ktorú si buď môžete spraviť a vyhodnotiť samy, pokiaľ však chcete, a odporúčam to predovšetkým začiatočníkom váš kód podrobne rozpracovať a ohodnotiť, neváhajte mi vašu prácu poslať na adresu:
rastisoftslabs@gmail.com
a analýza vás neminie, pokiaľ sa teda váš mail kumne dostane. Podobne, pokiaľ by ste mali záujem niečo dovisvetliť, prípadne by bol s niečím pri programovaní problém, aj s týmto vám rád pomôžem, tých pár erorov naviac ma nezabije.
No a na záver, nepredpokladám to síce, no pokiaľ ste začiatočník a zažrali by ste sa úplne do programovania, chceli sa dostať aj nad rámec tohto tutoriálu, kľudne aj programovacieho jazyka, tiež sa ozvite a môžeme sa spojiť na Skype, pričom môžme prediskutovať rôzne programovacie jazyky, techniky, platformy a podobné veci, čo len vás bude zaujímať. Osobne ovládam BGT, C++, Delphi, Javu, Python a do istej miery aj Javu pre Android, čiže pole pre debatu je naozaj široké.

Teším sa na vaše práce, no hlavne: programovaniu zdar!

R.K.

Dostupné lekcie

1. Úvod
2. Helloworld
3. Premenné
4. Matematické operácie
5. Programovanie, trochu ľudsky
6. Vetvenie
7. Podmienkové operátory
8. Cykly
9. Switch
10. Break a continue
11. Vstup od užívateľa

2 komentáre k “Programovanie v BGT, aj pre lamy”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *